Arhiva Vesti
Predstavljena Platforma Romske ženske mreže povodom izbora za Nacionalni savet romske nacionalne manjine 2014.
Prema Popisu Republike Srbije iz 2011. godine, ukupno romske populacije na teritoriji Srbije ima 147.604 od kojih 52% čine žene, uz postojanje tvrdnji romskih organizacija, aktivista i aktivistkinja da ih ima mnogo više od zvaničnih podataka. Prema postojećim istraživanjima i analizama, Romkinje predstavljaju jednu od najugroženijih društvenih grupa koje se svakodnevno suočavaju sa svim oblicima diskriminacije: u obrazovanju, ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu, pri zapošljavanju i učešću u javnom i političkom životu. Imajući u vidu specifičan položaj Romkinja u zajednici usled patrijahalnih normi i običaja, ali i izraženom rasizmu u Srbiji, Romkinje su i dalje izložene nasilju u porodici i višestrukoj diskriminaciji u društvu.
Podaci koje su prikupile organizacije članice Romske ženske mreže, i objavile ih Komitetu Ujedinjenih nacija za praćenje sprovođenja Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije (CEDAW Komitet) 2007. i 20013. godine u izveštajima iz senke o položaju Romkinja u Srbiji, govore da:
– Životni uslovi Roma i Romkinja u Srbiji su ekstremno neadekvatni, što je rezultat siromaštva i uslova stanovanja koji su ispod standarda.
– Mnoge Romkinje u Srbiji neposeduju lična dokumenta. Ovo je naročito slučaj sa izbeglicama, interno raseljenim licima i povratnicama iz zemalja Zapadne Evrope, što predstavlja veliku prepreku za ostvarivanje socijalnih i ekonomskih prava.
– Među izabranim funkcionerima u Srbiji nema Romkinja.
– Zakonska rešenja i strategije koje su do sada usvojene od strane Vlade Republike Srbije, sa ciljem da se poboljša socio-ekonomski položaj Roma nisu se pokazale adekvatne za Romkinje i često im nedostaje rodna perspektiva koja bi uzila u obzir specifičnu situaciju i potrebe Romkinja.
– Nasilje nad Romkinjama je sistemsko i rasprostranjeno, a događa se i u okviru romske zajednice i izvan nje.
Kompletnu Platformu Romske ženske mreže možete preuzeti ovde.
• Šta su to Nacionalni saveti nacionalnih manjina i koje su mu nadležnosti?
• Kada će se održati izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Kakvi sve izbori za Nacionalne savete nacionalnih manjina postoje?
• Kada se održavaju neposredni, a kada izbori putem elektorske skupštine?
• Ko može da učestvuje na izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Gde I kako mogu da se prijavim da bih glasao na izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Koliko je potrebno da se skupi potpisa da bi neko stekao status elektora?