Arhiva Vesti
Održan okrugli sto ”Nacionalni saveti pre i posle izbora”
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Srbije, Vitomir Mihajlović, učestvovao je u radu okruglog stola, na temu ”Nacionalni saveti pre i posle izbora”, koji je održan u utorak, 07. oktobra 2014. godine, u Kući ljudskih prava, u organizaciji Beogradskog centra za ljudska prava i Urban Ina.
Cilj ovog okruglog stola, bio je uspostavljanje konstruktivnog dijaloga između nacionalnih saveta nacionalnih manjina, državnih organa i organizacija civilnog društva o ulozi, značaju i izazovima nacionalnih saveta u ostvarivanju prava nacinalnih manjina na samouptravu u kulturi, obrazovanju, obaveštavanju i službenoj upotrebi jezika i pisma.
O analizi rada nacionalnih saveta nacionalnih manjina u prethodne četiri godine, govorili su: Aleksandar Popov- iz Centra za regionalizam, Esad Džudžo- iz Bošnjačkog nacionalnog saveta i prof. Vitomir Mihajlović- predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine.
Goran Bašić iz Centra za istraživanje enticiteta, dao je pravni okvir za delovanje nacionalnih manjina u novom mandatu i govorio o izmenama i dopunama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
Aida Ćorović iz nevladine organizacije Urban In, govorila je o ulozi nevladinih organizacija u zaštiti prava nacionalnih manjina, kao i o saradnji nevladinih organizacija i nacionalnih saveta.
U diskusiji su učestvovali i Vlada Đurić- iz Instituta za uporedno pravo, Robert Sepi- pomoćnik zaštitnika građana, Violeta Ćorić, Elvira Kovač i drugi.
Izvor: www.gradskiportal018.rs
• Šta su to Nacionalni saveti nacionalnih manjina i koje su mu nadležnosti?
• Kada će se održati izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Kakvi sve izbori za Nacionalne savete nacionalnih manjina postoje?
• Kada se održavaju neposredni, a kada izbori putem elektorske skupštine?
• Ko može da učestvuje na izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Gde I kako mogu da se prijavim da bih glasao na izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina?
• Koliko je potrebno da se skupi potpisa da bi neko stekao status elektora?